Przedmowa do Poradnika Młodzika i Wywiadowcy

Druhowie – w tym roku na stronie pojawiać się będą wpisy skierowane do harcerzy chcących samodzielnie pracować nad swoimi umiejętnościami i wyrobieniem. Na każdy miesiąc pojawi się pakiet wiedzy, ćwiczeń i wyzwań, a także i ciekawostek, które mam nadzieję Was zaciekawią i dadzą trochę frajdy 🙂 poniżej przedmowa od autora:

—-

Czuwaj! Cześć! 

Niezwykle się cieszę, że mogę oddać w Twoje ręce fragment pierwszych rozdziałów książeczki, której opracowanie jest jednym z najambitniejszych zadań w mojej próbie na stopień harcmistrza. Nie będą to może jakieś wyżyny fachu pisarskiego, tym bardziej nie będzie tu pewnie rzeczy odkrywczych ani w ogóle nowych. Mam jednak nadzieję, że forma tego tu Poradnika Młodzika i Wywiadowcy (a w zasadzie wstępnych jego wersji, niepełnych i niedopracowanych zapewne, bowiem poradnik dopiero będzie powstawał z miesiąca na miesiąc) pozwoli Ci odkryć coś nowego w Twojej własnej harcerskiej drodze i przeżyć jakąś jedną choćby nową przygodę. Jeśli tak – to znaczy, że moja pisanina dała dobre owoce i bardzo się z tego cieszę.

Publikacja ta ma na celu wesprzeć samodzielną pracę harcerzy nad swoim wyrobieniem, wiedzą i umiejętnościami. Ma przy tym również pokazać, że nie trzeba czekać na przygodę (na przykład do najbliższej zbiórki drużyny), lecz to ona czeka na nas za rogiem ulicy, za progiem domu, lub nawet w zaciszu naszego własnego pokoju. Żeby „robić harcerstwo” nie trzeba się oglądać na innych, a wręcz najlepiej spoglądać tylko w głąb siebie – na to co nas ekscytuje, co sprawia, że aż się rwiemy z miejsca. I oddać się tej radości, ćwicząc się w coraz to nowych harcach. Ci bardziej wtajemniczeni zauważą, że tak się przecież zaczął skauting – synowie brytyjskich oficerów zafascynowani książkami swoich ojców o rzemiośle skautowym wyruszali w teren samodzielnie ćwiczyć te ekscytujące umiejętności i mierzyć się z matką naturą i własnymi słabościami. Z powodzeniem i niezwykłą korzyścią dla siebie można się szkolić w harcerskim rzemiośle także poza zbiórkami i biwakami. Tak samo jak (z czym każdy się pewnie zgodzi) harcerzem można być i generalnie jest się nie tylko na zbiórkach, nie tylko w mundurze, ale w każdej codziennej chwili. Wielka Gra którą jest harcerstwo i skauting w ogóle,  daje się może „zapauzować”, ale pytanie po co, skoro z powodzeniem może objąć całe nasze życie, czyniąc cały świat boiskiem i placem zabaw dla naszej uciechy.

Poradnik Młodzika i Wywiadowcy zawierać będzie wiedzę i umiejętności które w mojej subiektywnej ocenie powinni poznać harcerze chcący zdobyć te stopnie. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by korzystali z nich harcerze aspirujący do wyższych stopni, jeśli dopiero zaczynają od nich swoją harcerską przygodę, lub gdy ich dotychczasowa droga pozostawiła pewne luki w wyrobieniu. Treści tutaj zawarte pogrupowane będą chronologicznie, starając się dostosować wiedzę i propozycje harcerskich działań do różnych pór roku, wydarzeń harcerskich i innych, jak również cyklu pracy drużyn w roku harcerskim. W ten sposób powstanie program samodzielnej pracy harcerza, uzupełniony poradami jak jego treści wykorzystać także i w pracy całego zastępu czy drużyny.

Z błękitnym niebem!
Kruczyc

P.S.: nie będzie to kompendium, z pewnością zabraknie wielu informacji które mogą zostać uznane za wartościowe. Wszystkie są możliwe do samodzielnego zdobycia. Zachęcam nie ustawać w poszukiwaniach i zakasać rękawy 🙂

Dodaj komentarz