Umundurowanie

Prawdziwą klasę harcerza można poznać między innymi po tym jak dba o swój mundur. Poniżej zamieszczam garść informacji odnośnie poprawnego umundurowania stosowanego w Białych Krukach.

KOSZULA MUNDUROWA

Męskie koszule mundurowe są koloru zielonego. Oficjalne umundurowanie ZHP jest oznaczone logiem od wewnętrznej strony pod linią kołnierza (fragment widoczny na zdjęciu poniżej).

mundur1

Na koszuli mundurowej nosi się:

 • Chustę (czarna, obszyta matową białą tasiemką) spiętą pierścieniem (najlepiej czarnym ze srebrną miniaturką lilijki)
  chustapierscien
 • Dwa białe pagony, wyszyte według poniższego wzoru – numer drużyny (47) wyszyty czarną muliną u dołu do 1/3 wysokości pagonu, powyżej ewentualne oznaczenie stopni harcerskich (wyszyte czarną muliną lub w formie naszytej matowej czarnej wąskiej tasiemki)
  pagony
 • Lilijkę harcerską (harcerze którzy nie złożyli jeszcze przyrzeczenia), krzyż harcerski (harcerze po przyrzeczeniu) lub znaczek zucha (zuchy które złożyły już obietnicę) w wyznaczonym miejscu nad lewą kieszenią (na lewej piersi) – UWAGA, zuchy przed złożeniem obietnicy nie noszą żadnej odznaki w tym miejscu.
  lilijkabig_krzyz_harcerskibig_Znaczek_zucha_016
 • Sznur funkcyjny odpowiedniego koloru – tylko jeśli pełnimy funkcję w drużynie lub zastępie!
 • Logo WOSM (światowej organizacji skautowej) na lewej kieszeni
  WOSM
 • Plakietkę hufca (na lewym ramieniu, 2 cm pod górnym szwem) i plakietkę szczepu (1,5 cm pod plakietką hufca)
  plakietka hufcaplakietka szczepu
 • Wyszyte oznaczenia zdobytych sprawności (można też nabyć i przyszyć gotowe symbole sprawności) na prawym rękawie, po 3 w szeregu, pierwszy szereg 8 cm pod górnym szwem

SPODNIE

Do munduru nosimy spodnie w dwóch wariantach:

 1. Długie spodnie (od października do kwietnia)- czarne, i tylko w wyjątkowych przypadkach zielone (najlepiej) lub granatowe jednolitego koloru (bez „plam” czy wzorów)
  bojowki
 2. Krótkie spodnie (od maja do września) – zielone, nad kolano, i tylko w wyjątkowych przypadkach czarne
  spodenki

Do spodni ubieramy pas, najlepiej oficjalny pas harcerski lub zuchowy ZHP, ewentualnie czarny pas skórzany zapinany na klasyczną sprzączkę.
pas

Do krótkich spodni nosimy dodatkowo:

 • Czarne getry z białymi paskami
 • Ciemno-zielone wywijki (zwane także wyłogami)

Obraz2Obraz1

BUTY

Najlepszym obuwiem do munduru są buty trekkingowe ponad kostkę, lub wygodne, stonowane w barwie półbuty.

NAKRYCIE GŁOWY

W Białych Krukach nakrycia głowy noszą tylko harcerze którzy złożyli już przyrzeczenie. W drużynie nosimy rogatywki (na rogatywce pośrodku umieszcza się lilijkę) – przestrzegam jednak przed zakupem pierwszych lepszych, najtańsze dostępne rogatywki są bardzo kiepskie jakościowo! Ponieważ jest to zakup który wykonujemy po pewnym czasie (a harcerze mają najczęściej w próbie na młodzika zarobienie na rogatywkę) proponuję kupno droższej, ale solidniejszej wersji w cenie ok. 70 zł. Niestety są one dostępne jedynie przez internet (link: https://skladnicaharcerska.pl/pl/nakrycia-glowy/9785-rogatywka-harcerska-ciemnozielona-premium-zhr.html). Rozmiar rogatywki odpowiada obwodowi głowy w cm – można więc sprawdzić go samodzielnie w domu metrem krawieckim.
rogatywka